Підготовка дітей до школи (програма, методика).

Вступ до першого класу – це дуже відповідальний момент у житті підростаючої дитини. Батьки постійно турбуються про те, коли ж потрібно починати займатися з малюком, щоб підготувати його до школи і що має обов’язково вміти дитина до 6-7 років. Що ж таке правильна підготовка до школи? Як визначити, чи достатньо у малюка знань для того, щоб без проблем розпочати навчання в першому класі? Які існують програми підготовки дітей до школи?

Зміст статті:

Коли починати підготовку до школи?

Необхідні для вступу до школи навички та вміння малюка

Психологічна та соціальна підготовка дитини до школи

Коли починати підготовку до школи?

Всі батьки найчастіше діляться на дві категорії: перша починають готувати своє чадо до школи фактично з перших років його життя, інші ж схиляються до того, що підготовка до школи в 6 років – найбільш ефективний варіант. Однак парадокс в тому, що ні ті, ні інші не праві.

Виявляється, дітей не потрібно спеціально готувати до вступу в перший клас в інтелектуальному плані, адже головна програма підготовки дітей до школи – це всі ті знання, які малюк отримує, пізнаючи навколишній світ. Коли батьки поступово діляться з дитиною тими знаннями і вміннями, якими володіють самі, малюк засвоює інформацію від них, тому якась особлива програма підготовки до школи дошкільнят не потрібна, за умови, що мама з татом і так достатньо займаються зі своїм чадом.

Зовсім інша справа, коли батьки хочуть віддати свого малюка на навчання в яку-небудь престижну гімназію – в цьому випадку дійсно варто розглянути додаткові методики підготовки до школи, але краще в будь-якому випадку робити це безпосередньо за програмами, рекомендованими в обраному навчальному закладі.

Батькам же майбутніх школярів, які збираються вступати в звичайний освітній заклад, достатньо лише зрозуміти, чи володіє їхній малюк необхідними навичками та вміннями, необхідними в першому класі, і при необхідності трохи потренувати його.

Необхідні для вступу до школи навички та вміння малюка

Більшість батьків віддають дітей до школи строго по досягненню ними віку 7 років, проте деякі мами і тата роблять це трохи раніше – в 6 або 6,5.

Для підготовки до школи 6 років – це той вік, в якому дитина вже повинен володіти певними навичками і вміннями, полегшують його вступ в освітню установу.

Найперше знання, яким повинен володіти дошкільник в обов’язковому порядку – це вміння називати цілком своє ім’я, прізвище та по батькові, а також ПІБ найближчих родичів: мами, тата, брата чи сестри, бабусі і дідусі. Для того, щоб перевірити це, достатньо періодично ставити йому відповідні питання.

Програма підготовки до школи передбачає, що дитина 6-7 років повинна знати, як називаються пори року, дні тижня, кількість місяців у році. Перевірити це дуже легко, задавши малюкові навідні запитання, наприклад:

В який день ми ходили на новий майданчик?

Коли у тата буде вихідний?

Як називається пору року, коли на вулиці йде сніг, і ти одягаєш теплі речі?

коли можна купатися?

коли ми будемо наряджати ялинку?

У якому місяці твій день народження?

У підготовку дітей до школи входить і навчання їх початковим навикам читання. Немає нічого страшного в тому, що малюк не може швидко і впевнено прочитати цілу сторінку книги – для вступу в перший клас достатньо вміти читати хоча б кілька найпростіших пропозицій, можна навіть по складах.

Багато батьків включають в підготовку до школи і навчання дитини навичкам письма. Насправді малюкові-дошкільнику достатньо вміти друкованими літерами написати два-три слова.

Велике значення в методиках підготовки до школи грають базові математичні знання. Малюк-першокласник повинен уміти впевнено вважати в прямому і зворотному порядку до двадцяти, і виконувати найпростіші математичні дії з числами до десяти: вичитати і складати їх. Перевірити, чи добре малюк знає початкову математику можна, поклавши перед ним кілька яблук і попросивши його порахувати їх. Після первісного рахунку можна прибрати кілька яблук – нехай малюк порахує, скільки забрали і скільки залишилося.

Важливе вміння, яким повинні володіти всі діти-дошкільнята – це здатність об’єднувати слова або предмети за рядом ознак, а також знаходити подібності або відмінності між ними, і вибирати зайве слово або предмет з ряду представлених. Це називається логічним мисленням. Програма підготовки дітей до школи обов’язково повинна включати в себе такі вправи для розвитку логіки:

Що спільного між предметами або картинками?

Знайди відмінності!

Вибери зайве слово в ряду

Дитина, що надходить в школу, повинен володіти нормальним словниковим запасом і хорошою пам’яттю. Він повинен повторити як мінімум 7 з 10 названих йому слів, знати, як називаються геометричні фігури, основні кольори, тварини і птахи, а також вміти відповідати на логічні запитання на кшталт:

Що відбувається вранці – схід сонця або захід?

Яка пора року настає пізніше – зима чи весна?

Яка тварина більше – вівця або кінь?

Як називається дитинча коня? А кішки, собаки, корови?

Важливий момент в програмі підготовки до школи – вміння малюка складати, запам’ятовувати і фантазувати. Дитина повинна вміти описувати своїми словами, що намальовано на картинці, складати невеликі історії, переказувати прочитані казки чи оповідання, а також розповідати напам’ять невеликий вірш в 2-3 чотиривірші.

Підготовка до школи – це також і вміння дитини малювати. Професійних художніх навичок від малюка ніхто, звичайно ж, вимагати не буде, проте він повинен вміти намалювати геометричні фігури, схематичне зображення людини і прості об’єкти (сонце, будиночок, квітка і т.д.).

Психологічна та соціальна підготовка дитини до школи

У програму підготовки до школи дошкільнят батьки обов’язково повинні включити навчання малюка основним поняттям. Дитина повинна мати уявлення про те, що таке добро і зло, чим відрізняються погані вчинки від хороших, як поводитися з дорослими, як спілкуватися з однолітками.

Не зайвим буде включити в процес підготовки до школи та навчання малюка базовим навичкам самообслуговування. Дитина дошкільного віку повинна вміти самостійно одягатися, розкладати предмети і прибирати їх на покладені місця, приводити себе в порядок, шнурувати черевики.

Батькам варто заздалегідь пояснити своєму малюкові, що готується до вступу до першого класу, подробиці про те , що являють собою шкільні уроки, зміни, домашні завдання, підручники, як треба спілкуватися з вчителями та однокласниками. Важливо, щоб дитина розуміла, що таке дисциплінованість, відповідальність і правила поведінки в шкільних стінах, адже тільки тоді його процес адаптації до нового розпорядку дня і незнайомій атмосфері пр
Кiлькiсть переглядiв: 137

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.